Aritmetický a vážny priemer – ako sa počítajú?

5pixel | Aritmetický priemer a Vážny priemer - ako sa počíta

PRIEMER nie je ako priemer

Aritmetický priemer a vážny priemer nie je to isté a to samé. Aritmetický priemer je klasický priemer hodnôt a Vážny priemer je priemer hodnoť s ohľadom na ich váhu. Aby ste tento rozdiel pochopili si to ukážeme na príklade.

ARITMETICKÝ priemer

Zadanie: 4, 6, 8

Aritmetický priemer vyrátame nasledujúcim spôsobom. Spočítame si všetky hodnoty a následne ich vydelíme množstvom hodnôt. Takýmto spôsobom sme získali aritmetický priemer.

VÁŽNY priemer

Zadanie:

HodnotaVáha
41
62
85

Vážny priemer vyrátame nasledujúcim spôsobom. Všetky hodnoty si vynásobíme s ich váhou a výsledky sčítame. Následne si sčítame všetky hodnoty váh. Ako posledný krok získané hodnoty vydelíme a týmto výpočtom sme dostali vážne priemer.

KDE toto využijem?

Aritmetický aj vážny priemer sa používa veľmi často v bežnom podnikaní, v marketingu alebo si týmto môžete vyrátať známku v škole. Vážny priemer je vždy objektívnejší ako aritmetický. Napríklad ak by ste si počítali priemernú známku v škole vážnym priemerom tak každá známka nemá rovnakú váhu. Známka z domácej úlohy je v takomto prípade menej cenná ako známka z veľkého testu.

NEZMEŠKAJTE novinky pre vás

Prihláste sa do odberu 5pixel newsletteru a už ti neuniknú žiadne novinky, zuajímavosti či iné veci ktoré sa vám môzu zísť v podnikaní.

DOPORUČENÉ články