Aritmetický a vážny priemer – ako sa počítajú?

5pixel | Aritmetický priemer a Vážny priemer - ako sa počíta

PRIEMER nie je ako priemer

Aritmetický priemer a vážny priemer nie je to isté a to samé. Aritmetický priemer je klasický priemer hodnôt a Vážny priemer je priemer hodnoť s ohľadom na ich váhu. Aby ste tento rozdiel pochopili si to ukážeme na príklade.

ARITMETICKÝ priemer

Zadanie: 4, 6, 8

Aritmetický priemer vyrátame nasledujúcim spôsobom. Spočítame si všetky hodnoty a následne ich vydelíme množstvom hodnôt. Takýmto spôsobom sme získali aritmetický priemer.

VÁŽNY priemer

Zadanie:

HodnotaVáha
41
62
85

Vážny priemer vyrátame nasledujúcim spôsobom. Všetky hodnoty si vynásobíme s ich váhou a výsledky sčítame. Následne si sčítame všetky hodnoty váh. Ako posledný krok získané hodnoty vydelíme a týmto výpočtom sme dostali vážne priemer.

KDE toto využijem?

Aritmetický aj vážny priemer sa používa veľmi často v bežnom podnikaní, v marketingu alebo si týmto môžete vyrátať známku v škole. Vážny priemer je vždy objektívnejší ako aritmetický. Napríklad ak by ste si počítali priemernú známku v škole vážnym priemerom tak každá známka nemá rovnakú váhu. Známka z domácej úlohy je v takomto prípade menej cenná ako známka z veľkého testu.

NEZMEŠKAJTE novinky pre vás

Prihláste sa do odberu 5pixel newsletteru a už ti neuniknú žiadne novinky, zuajímavosti či iné veci ktoré sa vám môzu zísť v podnikaní.

DOPORUČENÉ články

Online marketing & SEO

Oplatí sa Google reklama?

Áno, oplatí sa Google reklama. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako propagovať svoj biznis online. Google reklama vám umožňuje zobrazovať vaše reklamy na stránkach

Zobraziť celý článok »
Online marketing & SEO

Ako na SEO?

SEO, alebo optimalizácia pre vyhľadávače, je proces zlepšovania viditeľnosti webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Cieľom SEO je, aby sa webová stránka objavila na najvyšších pozíciách

Zobraziť celý článok »
Podnikanie a produktivita

Fonty pre firemný web

Fonty sú jedným z najdôležitejších prvkov firemného webu. Môžu ovplyvniť celkový vzhľad a dojem z webovej stránky, ako aj to, ako ju používatelia vnímajú. Pri

Zobraziť celý článok »